2012. december - Harag
Haladj Harag, menj el Méreg
A magyar nyelv csodálatos. Sokszor elég lenne nyelvi metafórákat vagy szinonímákat keresni ahhoz, hogy egyes szavaink mélyebb értelmét megérthessük.
A harag szavunkat például sokszor a méreg szóval fejezzük ki: elönti a méreg, majd megpukkad mérgében. Ebből máris látható, hogy milyen rossz tanácsadó a harag. Nagyon negatív érzés, ami olyan, mint a méreg, átjárja egész énünket, és nem hagy teret másnak. Biztosan mindenki megkapta már azt a jó tanácsot, hogy mielőtt robbannál végy egy nagy lélegzetet és számolj el háromig. Igen, ez határozottan segít.
Három mindennapi történetet választottam ezúttal, amelyekben újabb ötleteket gyűjthet haragjának kezelésére.
1. Délután 16 óra van. A Patyolatban, ahol aznapra ígérték a kabátom tisztítását, azt kérik tőlem, hogy 17 h után menjek vissza, mert addigra készül csak el. Dühös vagyok, tajtékzom. Vagy maradok, és várok, de így csúszik minden programom, vagy elmegyek, de így nem tudom este a színházba felvenni a szép, tiszta kabátom.
A kineziológiában, általam használt Viselkedési Barométer azt mondja: ha hajlandó lennék, akkor megfelelőnek/alkalmasnak érezném magam.
Vagyis, ha hajlandó lennék mást felvenni a színházba, akkor alkalmasnak érezném magam ennek a problémának a megoldására.
Vagy, ha hajlandó lennék elfogadni azt, hogy a szépségemért át kell szerveznem a programom, akkor megfelelő lépéseket tudnék tenni ennek érdekében.
2. Este tornázni mentem, 19 órától. A férjemmel megbeszéltem, hogy övé a vacsi, a fürdetés, fektetés. Fél kilenckor érek haza, de a gyerekek még nem alszanak - éppen a meseolvasás folyik; a konyha pedig romokban hever, az asztal nincs leszedve, a mosogatnivaló pedig halmokban áll.
Haragszom, hisztérikus vagyok, mert elvártam volna, hogy minden úgy zajlik, mintha én csináltam volna.
Mit jelez a Barométer, hogyan érezhetném jobban magam?
Ha hisztéria helyett tudatában lennék, de minek is? Például a következőknek:
- milyen szerencsés vagyok, hogy a férjem mindezt bevállalta;
- szóban csak a vacsi és a fürdetés hangzott el, és az kész van;
- hogy még csak fél kilenc van - az esti gyerekprogramból kb. 10 perc van még hátra-; nincs itt a világvége, ha a gyerekek ennyivel később fekszenek le;
- hogy a férjem esetleg ezután akart elpakolni a konyhában; vagy ha nem, akkor esetleg még erre is megkérhetem.
Ha a hisztériás kirohanás helyett mindezt hajlandó lennék végiggondolni, akkor az energiám nem a haragra menne el, és a probléma megoldásában is előre léphetnék.
3. Vacsora után a gyerekek a harmadik felszólításra sem indulnak fürdeni. Kiabálni kezdek, mire ők megijednek, és - kelletlenül ugyan - , de teljesítik a kérésemet.
Mit jelent itt a Barométer szerint a hajlandóság?
Hajlandó vagyok beismerni, hogy bosszant engem, ha nem fogadnak szót, és azt is, hogy ha kipihent lehetnék, akkor ez kevésbé hozna ki a sodromból.
Ha hajlandó vagyok megérteni azt, hogy a kipihentség azt is eredményezi, hogy a gyerekeimmel nem vagyok ilyen heves, akkor képes vagyok arra is, hogy a kipihentségért tegyek.
A három különböző szituáción keresztül azt mutattam be, hogy:
- hogyan működik a Viselkedési Barométer;
- hogyan használjuk a Viselkedési Barométert egy jövőbeni viselkedés megfogalmazására;
- hogyan segíthetnek apró dolgok egyes mindennapi történések kezelésében, végiggondolásában;
- hogyan tudjuk saját magunk a visszájára fordítani egy mindent elöntő negatív érzésünket.
Minden kedves Olvasómnak köszönöm, hogy követte hírleveleimet, és kívánom, hogy sikerüljön haragját csökkentenie, mérsékelnie. Fontos ezt azért is tennünk, mert a harag, mint az egyik leggyakoribb negatív érzés bennünk, ellenünk dolgozik, ha nem szabadítjuk fel.
Különösen fontos ez most, amikor az évet megkoronázó, bensőséges ünnepünkhöz közeledünk.
Kívánok sok szeretettel mindannyiuknak Harag/Méreg/MérgezésMENTES Békés, Boldog Szeretetteli Karácsonyt!
Köszönöm, hogy e havi hírlevelemet elolvasta és továbbítja azoknak az ismerőseinek, akik számára hasznos lehet.
További jó és szép napokat kívánok Önnek!
Üdvözlettel:
Darvas Orsolya
kineziológus
06/30-574-3605